Jak to vzniklo?

O freeline

Jak to vzniklo ?
Freeline skates vznikly v roce 2003 v San Franciscu. Nejprve byl koncipovány pro sjezdy (downhill), ale posléze Ryan Farrelly zjistil, že se dá na nich docela dobře odrážet (díky odporu vyvolanému mezi zemí a kolečky) i na rovině a dokonce jet i do kopce.  Když začal freeline testovat, vzbudil nečekaný zájem u svého okolí, které se zajímalo na čem to vlastně jezdí. Po zvládnutí základní jízdy lidé začínali vymýšlet další možnosti balancu a triků. A začal v uvozovkách virál, který dále postoupil do Japonska, Číny, a Evropy. Videa upnutá na youtube dále šokují a získávají příznivce na svou stranu, kteří chtějí umět minimálně základní triky.
Jízda je podobná jízdě na skateboardu, nebo S-boardu.Pohyb vyvolaný při jízdě spojuje několik sportů : Surfing, snowboarding, skateboarding a in-line bruslení.
 

 

Co to je

Jedná se v podstatě o dvě desky, každá deska má dvě kolečka, která jsou uchycena ze stran. Desky nejsou přichyceny k botám. Na vrchní straně desek je umístěn „grip“ (brusný papír), který napomáhá lepší přilnavosti k botě a zabraňuje smýkání při pohybu nohy. Při jízdě nohy opisují tvar S. Jednou z největších výhod Freeline skates je, že jezdec s nimi může dosáhnout vysokého náklonu v oblouku, což umožňuje provádět vynikající manévry. Stačí jen otáčet tělem ze strany na stranu a udržovat rovnováhu. Jízda je velmi vzrušující, ale také zdravě návyková. Freeline skates mají unifikovanou velikost. Není tedy potřeba jiné velikosti pro malé, nebo velké jezdce. Freeliny jsou skladnější než skateboard, vejdou se v pohodě například do batohu. Freeline někdy lidé označují za dřevěná prkýnka, prkýnka na kolečkách, destičky, boty na destičkách a pod.

 

Kde je mohu použít

Freeline můžete použít téměr kdekoliv na hladkém povrchu. Většina lidí je používá ve městě, kde jsou lepší a obratnější než kolečkové brusle. Tím, že je namáte přichycené k noze, kdykoliv můžete seskočit a schovat do batohu. Oproti skateboardu mají tu výhodu, že jsou daleko obratnější. Můžete s nimi v pohodě prokličkovat davem lidí, aniž byste do někoho nabourali. Tím, že nejsou desky k noze připevněny vzniká i výhoda při učení, nebo krizové situaci jezdec může jen seskočit a odpadá, tak scénář ošklivých pádů, jako je to například u bruslí.

 

Než začnete zkoušet první rozjezdy na freeline doporučuji ochranné pomůcky, jako je helma a chrániče. Určitě tojak na to freeline nepodceňujte. Je pravda, že se mi snad nikdy nepoštěstilo z nich spadnout, přímo na zem, vždy když bylo nejhůř prostě jsem seskočil…

 

Při nákupu freeline skates buďte obezřetní !!!
(Pokud tedy stojíte o tu originální hračku, se kterou můžete dělat triky podle videí)

S rostoucím ohlasem freeline skates přichází i padělky z číny. Některé poznáte díky názvu Twinboard, Twinboards, X-drift skates, Drift skates, Roller blades a další… Další podle vzhledu. Ceny těchto napodobenin jsou jinde a s tím i spojená kvalita. Bývají plné vměstků způsobených při odlévání, které mohou způsobit postupnou degradaci materiálu, která při jízdě může končit ulomením části těla. Neumím si představit sjíždět downhill v plné rychlosti na něčem takovém. Při nejlepším to odnese železo…  Dalším prvkem je materiál koleček a ložisek. Nejjednodušší je odhalit zda jde o padělek u modelu OG. Pokud se podíváte na desku s gripem musí být uprostřed vyražený znak, nikoliv samolepka a značky L a R jsou červeně podbarveny. Jiné odhalíte podle světlé výšky freeline. Většina fejků má dnes obal z roku 2003 viz níže, dobré je sledovat i potisk koleček.

Přečtěte si také: Srovnání kvality originál vs padělek

Zde ukázka šmejdů a fejků

fake 5fake freeline skates

 

Podívejte se na test za běžného provozu po dobu šesti let. K testování byl použit model OG 2003 od roku 2008. číst dále

Modely freeline

Model, který byl vyroben jako historicky první se označuje Freeline skates OG – jedná se o hliníkový odlitek s gumovými kolečky. Kompaktní tělo z jediné části, na kterou jsou dále připevněna kolečka. Odlitek z jednoho kusu materiálem vysoce odolná slitina hliníku, freeline díky tomu nevadí ani tvrdší zacházení. Nejpevnější model z nabídky. Proto je nejvíce videí točeno právě s tímto modelem. Ložiska ABEC 5
Freeline skates OG original
O něco novějším modelem je Freeline skates Grom
Vrchní desky jsou dřevěné a kostrukce pro uchycení koleček je z ohýbaných ocelových plechů.
Grom je tak o poznání lehčí, než jeho předchůdce. Jedná se o levnější variantu, která pomůže s rozjedzdy do začátků. U začátečníků je možno dokoupit postranní kolečka, která zabrańují náklonu a jezdec získá do počátku stabilitu. Nižší hmotnost oceníte hlavně při nošení.
Grom
Freeline skates Cruiser vychází z modelu Grom. Zachovává stejnou konstrukci uchycení doplněn kolečky ve stejné kvalitě, jako modely OG, a PRO. Deska má vyšší pevnost a pružnost. Nechybí zde otvor pro doplnění přídavných cvičných koleček. Spodní strana desky je potetována nápisy. Cruiser působí na pohled velice dobře, je alternativou pro začátek i volnočas. Ložiska ABEC 5
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Horkou novinkou tohoto roku je model Freeline skates PRO
Kombinuje model OG a Cruiser. Jedná se o model s dynamicky tvarovaným tělem, který vychází z OG. Vrchní deska je dřevěná jako u Cruisera.  Model vypadá velice efektně. Zde jsou použita ložiska ABEC 7. Zkátka nejnadupanější model, který zaujme každého.

 

 

 

Freeline skates PRO na sobě

 

 

 

TOP