Vypadá to složitě, ale je to jednoduché!

Jak na to

Začátky

Než začnete zkoušet první rozjezdy na freeline doporučuji ochranné pomůcky, jako je helma a chrániče. Určitě to nepodceňujte. Je pravda, že se mi snad nikdy nepoštěstilo z nich spadnout, přímo na zem, vždy když bylo nejhůř prostě jsem seskočil.

Nemyslete si, že vybalíte brusle z krabice a budete bez praxe jezdit jako král. Je to jako jízda na kole. Potřebujete si jízdu nacvičit. Necvičte na rovince, k udržení stability je nutná mírná rychlost, Bez rychlosti na kole dlouho nevydržíte. Nejlepší je mírný kopeček, kde bude patřičná šířka i pro zkoušky zatáčení. Nedoporučuji zídky, nebo zábradlí pro přidržování. Může vás to zpomalit v učení, člověk má tendenci se křečovitě chytnout a nechat si podjet nohy. Tato brusle byla koncipována nejprve na downhill, než zjistili, že se dá jezdit i na rovině a do kopce. A v tom samém pořadí jí budete poznávat i vy.

Než začnete zkoušet, podívejte se na desky freeček je tam značka L a R, pravá a levá noha. Podle toho jak jezdíte OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERAnapř. na snowboardu, nebo na koloběžce si postavte buď R, nebo L jako první. Freečka vždy pokládejte tak, aby kolečka byla v rovině a desky tvořily pomyslný tvar V. Desky opřete o zem, tak aby ležely na špičkách, je to velice důležité pro plynulý rozjezd. Stoupněte si na desky tak, aby jste stáli na desce celým chodidlem, ale stále se přidržujte špičkama o zem. Když se budete chtít odrazit, narovnejte přední nohu, tak byla rovně na celé ploše kolečka, zadní nohou stále na špičce držet se o zem. Přední nohu přisuňte k zadní a opět pohyb dopředu, pomozte si tou zadní nohou kde se odrazte špičkou boty od země. Teď už stačí pouze dát do roviny i zadní nohu a už jedete. Začátek není jednoduchý, balancujte a odrážejte se. Dávejte si třeba kamínek, nebo nějakou značku tam kde jste skončili nejdále. Během pár hodin se do toho dostanete.

1. zjistěte jakou nohou vpřed!

2. při rozjezdu držte balanc

3. klouzejte se jako na ledě

Zatáčení

Umím jet rovně, ale jak vlastně zatáčet?

Je to jednoduché. Nejlepší je nesledovat nohy a chovat se jako na snowboardu, kde si pomůžete k zatočení pohybem těla.  První se točí tělo a pak se přidávají nohy. Pokud jedu pravačkou vpřed do pravotočivého oblouku nejprve otočím tělem, dále přední noha jde na patu a přidává se za ní levačka a oblouk je na světě. Dva dny a ovládáte to.

Odrážení

Nejtěžším procesem při učení je ovládnutí odrážení.Kopce nejsou všude a když ho sjedu rád bych jel po rovině, nebo do kopce.U odrážení je třeba naučit se přenášet hmotnost a otáčet kotníkem brusli.Neustále si představujte vlnovku, kterou musí nohy opisovat, aby to jelo, která je ve videu níže Bushi.Nejjednodušeji se cvičí, když sjíždíte mírný kopeček už máte rychlost a jen se snažíte opisovat. Postupem času se vám zvětší dojezdy.

Rozjezd z místa je těžší, že nemáte rychlost a huř se drží balanc. Už při rozjezdu je dobré si pomoci tělem, ale na ten grif si musí každý přijít sám.

Kopec

Nejtěžším rozjezdem je kopec. Tady si musíte opravdu hodně vypomoci švihem.

Podívejte se zblízka na videa pod tímto článkem, je to tam dobře vidět.

 

 

 

Nejprve jsem si myslel, že se to nikdy nenaučím a po prvním dni zkoušení jsem to chtěl vrátit.

Ale jsem rád, že jsem vydržel. Je super po každé zimě je vybalit a projet se po cestě se stejnou volností jako na snowboardu, nebo wejku.

 

Triky

Freeline skates tricks freelineskates.cz

 

 

 

TOP