Triky

Základním doporučením je mít ujetých pár desítek kilometrů na tomto velice z počátku nestabilním dopravním prostředku.Dále doporučuji mít na hranách „gumičky“ Edge guard, ochráníte freeline od zbytečných oděrků a u některých triků půjdou dělat snáze.Pro zkoušení jednotlivých triků i samotnou jízdu doporučuji ochranné pomůcky.

edgeguards freelineskates.czedgeguards freelineskates.cz

Flip

(vhození pod nohu)

Nejzákladnějším trikem je flip.

Postavíte se na přední freečko a desku zadní nohy uchopíte do ruky. Pozor freečko ochopte přesně dle videa, tedy ten roh nejdále od těla. Pokud budete uchopovat blíže k tělu, budete si překážet nohou a nepůjde to tak hladce a rychle. Pokud tedy uchopíte stranu déle k tělu a pustíte freečko při dobrém grifu vždy dopadá na kolečka. Teď už stačí razantně přišlápnout a je to. Vždy se snažte dopadnout celou plochou nohy na desku. Takto můžete naskočit i za jízdy, kdy máte váhu na přední brusli a chvilku jedete po jedné, než přihodíte druhou. Je to jen o synchronizaci.

 

Double a více flip.

Jedná se o stejný trik, který je rozšířený o otočky freečka ve vzduchu. Chce to trpělivost a trénink.

Jízda druhou nohou vpřed

Pokud zvládáte jízdu jednou nohou vpřed zkuste se rozjet tou, co používáte vždy jako zadní. Bude se vám to do budoucna hodit osvojení si přenosu váhy a nohou. „Slabší nohu“ oceníte dále ve skateparku.

Naskočení na obě desky

Asi nejtěžší trik, jedná se o rozeběhnutí z místa, uchopení obou desek, jako u flipu výskok a upuštění desek a následné naskočení na obě desky současně. Chce to kuráž a pozor na pohmoždění kotníku. Vždy je důležité dopadnout na celou plochy desky u obou nohou.

Backster

Tento trik je velice jednoduchý, jedete vpřed a zadní nohou vyšlete freečko, které vám projede za zády uděláte otočku o 180° a došlápnete.

Tento cvik je nejlepší cvičit, když mají ještě kolečka plošku, pokud je máte do špičky, musíte freečko vyslat s větší silou, které nemusí udržet balanc a bude vám klouzat nebo se stáčet po zemi. Pokud bude s plochou, bude držet stabilitu a projede v pohodě. Pokud již ovládáte jízdu zadní nohou v před nebude adaptace takový problém.

 

 

 

Přeskakování schodů a překážek

Pokud nemáme freečka zafixována pevně k nohám a budeme chtít cokoliv s freečkem přeskočit, je nutné vědět jak a připravit se na to ještě dříve než přijde. Základem je přidržení rukou kde přes špičky. Opět strana nejdéle k tělu jako u triku flip. Nejprve to zkuste jen se zadní nohou. Přední nohou stojím klasicky na zemi bez freečka. Zadní nohou se postavím na freečko a chytnu si špičku boty a ze spodu i freečko, nadzvednu a pustím, při pouštění freečka, sešlápnu botu k zemi tak, aby freečko neujelo pod nohou. Zkouším z ruzných výšek a opakuji, dokud nedostanu je jistotu a nemám zautomatizováno. Přejdu na přední nohu a zadní nohou stojím na zemi. Vezmu freečko do ruky a házím klasický flip na přední nohu. Pokud je to v pohodě zkusím to při jízdě. Rozjedu se na rovině, chytnu si špičku zadní boty i freečka a držím, u přední nohy uchopím pouze freečko. Přední nohou šlápnu na zem a rychle se odrazím do skoku, kde vyskakuji se zadní nohou a přidržuji stále freečko, když je těsně nad zemí přišlapuji. Přední noze předhauji na flip. Zní to velice složitě, ale je to jednodušší vidět. Mrkněte na video zde pod textem. Pamatujte, vždy přidržovat freečko za špičku boty.

 

Kopání desky přes Edge

Dalším trikem je kopání desky přes Edge. Dobře je tento trik vidět u videa nad příspěvkem. Při jízdě přejedete rychle přes zadní desku, tím že má hrany potažené gumou, tak se lépe vykopne. Deska se rozrotuje a znovu si jí stáhnete pod nohu a jedete dál.

Co se týká doporučení na Edge guards doporučuji široké okraje a porézní materiál, který je se dobře uchopuje jak botou, tak i rukou. Úzké s výřezem na značku L a R nedoporučuji. Musíte kopat freečko více přes hranu a více kloužou. Vychytávka na označení L a R je např vybrat si různé barvy edge pro každou desku.

 

Flip přes roh bazénu

Dobrý a efektní trik, který se nejlépe dělá a cvičí v bazénu. Rozjedete se z jedné strany, při výjezdu k okraji pošlete frééčko proti hraně, to prorotuje a zpět ho zpracujete pod nohu. Zde je potřeba umět střídat jednotlivé strany, na které jedete, dále přenášení váhy a zmáknutý flip. Bez helmy a dalších chráničů nedoporučuji.

 

Vymýšlejte nové triky!

Mrkněte na Jakuba jak válí…

Pokud jste přišli také na nějaký nový trik, nestyďte se o něj podělit

 

 

 

Foťte a piště nám příspěvky, jak se daří při začátcích a s čím se potýkáte.

 

 

Edge guards

Edge guards freelineskates.cz

O freeline

 

 

TOP